Author Archives: Sebastian Maciulewski

Wybory do zarządu KNGP 2016

Raz do roku przychodzi w Kole Naukowym Gospodarki Przestrzennej taki czas, który dla jednych jest okresem podsumowań i wspomnień, a dla drugich początkiem nowych wyzwań. Tym okresem są oczywiście wybory do zarządu KNGP. 22 listopada 2016 roku odbyły się wybory do zarządu Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej na kadencję 2016/2017. W jego skład weszli: Katarzyna Goch –…

Czytaj dalej

Festiwal Nauki 2016

Festiwal Nauki jest to coroczne wydarzenie przeznaczone zarówno dla najmłodszych, spragnionych wiedzy dzieci, jak i dla dorosłych. Ma on na celu upowszechnienie działalności naukowych oraz oswojenie społeczeństwa z najnowszymi odkryciami. W tegorocznej edycji nie zabrało oczywiście KNGP! W dniach 24-28 września 2016 roku nasi Członkowie starali się „zarazić” uczestników swoją pasją do  urbanistyki podczas warsztatów…

Czytaj dalej

Podsumowanie roku akademickiego 2015/2016

16 czerwca 2016 roku, w ostatni dzień semestru letniego na Politechnice Warszawskiej, spotkaliśmy się, aby podsumować mijający rok akademicki. Był to czas wytężonej i ciężkiej pracy, która dawała jednak wiele satysfakcji i przyjemności. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zobaczyć krótkie podsumowanie naszej działalności przez prezes KNGP – Kasię Krasińską. Najbardziej aktywnym członkom zostały wręczone podziękowania,…

Czytaj dalej

ARTYKUŁY TEMATYCZNE #Podsumowanie

Semestr letni powoli dobiega końca i wielu studentów czuje już na plecach oddech zbliżającej się sesji. Jest to zatem idealny moment, aby podsumować cykl, który gościł na naszej stronie od grudnia do maja – ARTYKUŁY TEMATYCZNE. W trakcie tych sześciu miesięcy pojawiło się sześć artykułów, które poruszały bardzo różną tematykę, począwszy od relacji podróżniczej, poprzez…

Czytaj dalej

AKCJA KREACJA 2016 – Na skrzyżowaniu potrzeb

W miniony weekend, 3-5 czerwca Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej PW zorganizowało konferencję i warsztaty urbanistyczne, powracając do formuły tego ogólnopolskiego wydarzenia po kilku latach przerwy. Poruszaliśmy problematykę relacji funkcji technicznej i kulturowej przestrzeni ulicznych w miastach i zastanawialiśmy się nad możliwymi rozwiązaniami urbanistycznymi w tym zakresie. W piątek, 3 czerwca, odbyła się konferencja. Zaprezentowali się…

Czytaj dalej

ARTYKUŁY TEMATYCZNE #6: Nowe Centrum Łodzi

Nie ma silnego miasta bez silnego centrum Nowe Centrum Łodzi to masterplan zakładający przemiany gospodarcze, przekształcenia przestrzenne i komunikacyjne, przy jednoczesnym zaangażowaniu społeczności lokalnej i prywatnych inwestorów w partnerstwie z władzami miasta. Jest to program przebudowy 100 ha w samym sercu Łodzi, który ma na celu stworzenie dzielnicy koncentrującej wydarzenia kultury, przemysł kreatywny, innowacje technologiczno-naukowe,…

Czytaj dalej

Drzwi Otwarte Politechniki Warszawskiej 2016

W miniony weekend, w dniach 23-24 kwietnia 2016 roku, odbyły się Drzwi Otwarte Politechniki Warszawskiej – akcja, która ma na celu zachęcić uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a w szczególności klas maturalnych, do studiowania na naszej uczelni. Jak co roku, na stoisku Wydziału Geodezji i Kartografii obecni byli członkowie Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej, gdzie zachęcali oni do…

Czytaj dalej

Warsztaty planistyczne – „Seniorzy i Studenci – razem możemy więcej’’ – podsumowanie

W dniach 8 – 10 kwietnia 2016 roku Gmach Główny Politechniki Warszawskiej gościł wyjątkowe wydarzenie. Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Fundacja Zaczyn zorganizowały wyjątkowe warsztaty planistyczne. Ich wyjątkowość polegała na nietypowym doborze uczestników. Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej zorganizowało do tej pory wiele warsztatów urbanistycznych, ale skierowane były one tylko do…

Czytaj dalej

Spotkanie z licealistami

5 kwietnia 2016 roku na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej odbył się drugi etap oraz finał konkursu wiedzy o gospodarce przestrzennej dla licealistów. W przerwie między etapami trzy przedstawicielki naszego Koła miały okazję opowiedzieć parę słów o KNGP oraz przybliżyć program studiów na kierunku gospodarka przestrzenna. Chcieliśmy jeszcze bardziej zmotywować przyszłych kandydatów oraz zachęcić…

Czytaj dalej

Akcja KREACJA 2016

Interesuje Cię urbanistyka, a szczególnie przestrzenie uliczne w miastach? Studiujesz kierunek związany z tą tematyką? Chcesz wziąć udział w ciekawym i rozwijającym wydarzeniu? Zapraszamy! Konferencja oraz warsztaty urbanistyczne w ramach wydarzenia Akcja Kreacja organizowane przez Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii odbędą się w dniach 3-5 czerwca 2016…

Czytaj dalej

Warsztaty planistyczne – „Seniorzy i Studenci – razem możemy więcej’’

Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa wraz z Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej zaprasza na warsztaty planistyczne dla studentów i seniorów, które odbędą się w dniach 8 – 10 kwietnia 2016r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Celem warsztatów jest identyfikacja barier architektonicznych i zaproponowanie rozwiązań dla przestrzeni przyjaznej starzeniu się. Hasło warsztatów brzmi: „razem możemy…

Czytaj dalej

ARTYKUŁY TEMATYCZNE #3: Dwojaka rola ulic

Ulica jednoznacznie kojarzy się z liniowym obiektem służącym transportowi z jednego miejsca w drugie. Od dawnych czasów korzystano z dróg, poruszając się nimi różnymi środkami od ruchu pieszego, przez kołowy (wozy, dorożki, rowery), po kołowy zmechanizowany (samochody). Ze względu na różny zasięg i przeznaczenie, drogi posiadają różne parametry (szerokość, rodzaj nawierzchni, odległości węzłów, długość). Choć…

Czytaj dalej

ARTYKUŁY TEMATYCZNE #2: Miejska przewaga zdrowotna

Jednym z przejawów zmian cywilizacyjnych, mających znaczący wpływ na środowisko przyrodnicze jest gwałtowny rozwój miast. Prognozy przedstawione przez WHO zakładają, że w 2030 r. mieszkańcy miast będą stanowić już 60% populacji ze stale rosnącą tendencją – w 2050 r. przewidywana liczba mieszkańców terenów zurbanizowanych przekroczy 70% ludności ziemi. Miasta, jako ośrodki skupiające zarówno szanse jak…

Czytaj dalej

Podsumowanie roku 2015 wg KNGP

Dziś 31 grudnia – ostatni dzień 2015 roku. Nadszedł więc czas, aby, zanim wszyscy udamy się na sylwestrową zabawę, podsumować wszystko to, co działo się przez ostatnie 12 miesięcy. Zapraszamy zatem w małą podróż w czasie razem z KNGP, aby przypomnieć sobie, jak wyglądał ten rok w naszym wykonaniu! STYCZEŃ Warsztaty REVIT 2015 – warsztaty…

Czytaj dalej

Wigilia GIK 2015

Koniec grudnia to wyjątkowy okres w roku – to właśnie wtedy przypadają święta Bożego Narodzenia. To także czas przerwy w roku akademickim – tak bardzo potrzebnej, aby zregenerować swoje siły przed nadchodzącymi wyzwaniami towarzyszącymi końcowi semestru i sesji. Zanim to jednak nastąpi, jak co roku, studenci Wydziału Geodezji i Kartografii spotkali się na studenckiej wigilii,…

Czytaj dalej