Author Archives: Katarzyna Goch

Jaki plac Defilad?

Jaki plac Defilad? Pod tym hasłem trwają konsultacje społeczne zagospodarowania terenu placu Centralnego pomiędzy Pałacem Kultury i Nauki a ul. Marszałkowską. Konsultacje trwają w innowacyjnej formie plebiscytu wśród pięciu finałowych prac, testując jednocześnie formułę współpracy mieszkańców i projektantów przestrzeni publicznych. Jedną z form zbierania opinii są warsztaty konsultacyjne, w których członkowie, kandydaci oraz sympatycy KNGP…

Czytaj dalej

AESOP 2017: Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Szkół Planowania Przestrzennego w Lizbonie

Europejskie Stowarzyszenie Szkół Planowania Przestrzennego (Association of European Schools of Planning – AESOP) jest jedyną reprezentacją szkół planistycznych w Europie. AESOP powstał w 1987 roku w Belgii jako międzynarodowy związek o charakterze naukowym, artystycznym i edukacyjnym. Obecnie zrzesza ponad 150 członków i w tym roku obchodzi 30-sto lecie swojej działalności (AESOP). Jednym z głównych działań…

Czytaj dalej

Inteligentne domy dla osób niepełnosprawnych

Projektując, zawsze należy myśleć o osobach, które będą korzystały z zaplanowanej przez nas przestrzeni. Tym razem stajemy przed nie lata wyzwaniem. Celem nowego projektu KNGP jest zaprojektowanie Farmy Dobrej Woli – kompleksu mieszkalno-usługowego dla dorosłych osób niepełnosprawnych psychicznie lub umysłowo. Na zaplanowanej przez nas działce mają znaleźć się domy mieszkalne, budynki gospodarcze, obiekt służby zdrowia, sala konferencja oraz…

Czytaj dalej

Konferencja Towarzystwa Urbanistów Polskich ,,Dynamika miasta”

W dniach 22-23 czerwca w Gdyni odbyła się doroczna konferencja Towarzystwa Urbanistów Polskich, której tematem była ,,Dynamika miasta”. Organizacja konferencji połączona została z organizacją Gdyńskiej Letniej Szkoły Urbanistyki, w której udział wzięli młodzi urbaniści z całego świata. Z założenia konferencja oraz Letnia Szkoła Urbanistyki ma być spotkaniem poprzedzającym i przygotowującym do VI Kongresu Urbanistyki Polskiej,…

Czytaj dalej

Konferencja ,,Miasto2 – zrównoważony rozwój miast”

W dniach 1-2 czerwca odbyła się konferencja ,,Miasto2– zrównoważony rozwój miast” organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego ,,SPATIUM” przy współpracy Fundacji Ulicy Piotrowskiej. Celem konferencji było ukazanie potrzeby zintegrowanego podejścia do planowania rozwoju miast a także ich zarządzania. Konferencja rozpoczęła się od panelu eksperckiego, podczas którego poruszono temat programów rewitalizacji, jako instrumentów…

Czytaj dalej

Krakowska Ogólnopolska Konferencja Naukowa Transportu „KOKONAT”

W dniach 20-21 kwietnia 2017 roku odbyła się IV edycja Krakowskiej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Transportu „KOKONAT” organizowanej przez Zakład Systemów Komunikacyjnych Politechniki Krakowskiej. Podczas konferencji, zrzeszającej zarówno młodych transportowców, jak i urbanistów zaprezentowało się 44 prelegentów reprezentujących 13 uczelni z 9 miast Polski i Ukrainy. Konferencja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością,…

Czytaj dalej

Projekt KNGP w „Złotej Księdze Dobrych Praktyk” Rzecznika Praw Obywatelskich!

Celem warsztatów „Seniorzy i studenci – razem możemy więcej” była identyfikacja barier architektonicznych i zaproponowanie przestrzeni przyjaznej wszystkim grupom wiekowym. Za to uniwersalne podejście projekt KNGP, współorganizowany z Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, został wyróżniony przez Rzecznika Praw Obywatelskich i wpisany w dowód uznania do „Złotej Księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”. Ceremonia…

Czytaj dalej

Tajniki procesu deweloperskiego

Dnia 6 kwietnia 2017 r. członkowie i sympatycy Koła mieli okazję zgłębić tajniki procesu deweloperskiego. Spotkanie prowadził Michał Pluciński, absolwent kierunku Gospodarka Przestrzenna na Politechnice Warszawskiej, a także studiów o tematyce Real Estate na Kingston University, obecnie pracujący w firmie Panattoni Development Company na stanowisku Capital Markets Managera. Michał przybliżył nam swoją historię zawodową oraz…

Czytaj dalej

IV edycja „Forum Przestrzenie Miejskie”

15 marca 2017 roku w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa – IV Forum Przestrzenie Miejskie. Tematem tegorocznej odsłony było „Miasto w Europie XXI wieku: wyzwania, oczekiwania, zagrożenia, potrzeby”. Cała konferencja podzielona została na 3 sesje tematyczne. Podczas pierwszej z nich rozmawiano o dworcach kolejowych w miastach w XXI wieku. Poruszono zagadnienia…

Czytaj dalej

Smart City Forum 2017

Tydzień temu, w dniach 8-9 marca członkowie KNGP mieli okazję uczestniczyć w V edycji Smart City Forum, która odbyła się  w Warszawie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz członkowie zarządów największych przedsiębiorstw działających w Polsce, mających bezpośredni wpływ na inteligentny rozwój miast, a także eksperci z branży deweloperskiej, medycznej, energetycznej, informatycznej oraz sektora…

Czytaj dalej

Spot on – rewitalizacja kampusu PW

Reprezentacja KNGP uczestniczyła w warsztatach „Spot on”, czyli rewitalizacji Kampusu PW z przymrużeniem oka. Warsztaty odbyły się 17 stycznia 2017 r. w budynku CZIiTT i były połączone z oficjalnym otwarciem laboratorium FabSpace. Uczestnicy warsztatów wyposażeni w smartfony z zainstalowaną aplikacją obeszli teren kampusu PW w poszukiwaniu „potworów”. Potworami były tu: źle zaaranżowana przestrzeń, parkingi-klepiska, dziurawe chodniki,…

Czytaj dalej

Grant Rektorski 2016: nowelizacja Prawa Wodnego a planowanie przestrzenne

Grant rektorski „Analiza wpływu nowelizacji ustawy Prawo Wodne na planowanie przestrzenne obszarów zagrożonych powodzią na przykładzie rzeki Liwiec.”  został zrealizowany w 2016 r. przez członków Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Głównym celem projektu było zbadanie wpływu wprowadzonych zmian w Prawie Wodnym dotyczących zniesienia konieczności uwzględnienia map powodziowych w planowaniu przestrzennym na…

Czytaj dalej

Wyjazd integracyjny Poznań 2-4.12.2016

Za nami wyjazd integracyjny do Poznania. Zmęczeni i niewyspani, ale z pewnością zadowoleni, wróciliśmy w niedzielę do Warszawy. W trakcie gry miejskiej poznaliśmy historyczną tkankę miasta. Podążaliśmy Traktem Królewsko-Cesarskim, wykonując kolejne zadania. Jak się nazywają poznańskie koziołki? Jak często opróżnianie jest Jezioro Maltańskie? W którym wieku powstał Poznań? Takie i inne pytania czekały na nas…

Czytaj dalej

Projektowanie bez barier

Już w piątek 9.12.2016 r. o godzinie 10:00 w budynku w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, przy ul. Rektorskiej 4, odbędą się warsztaty „Projektowanie bez barier” prowadzone przez Fundację Polska Bez Barier! Na warsztatach przekazana będzie wiedza z zakresu specjalnych potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Na własnej skórze przekonacie się, co czują…

Czytaj dalej