Szkolenie urbanistyczne w Józefosławiu

W miniony weekend Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej PW zorganizowało szkolenie urbanistyczne w Józefosławiu dla swoich członków i kandydatów. Celem tych warsztatów było stworzenie projektu zagospodarowania przestrzennego fragmentu warszawskiej Woli, ograniczonego ulicami: Chmielną, Aleją Jana Pawła II i Alejami Jerozolimskimi.

Szkolenie#urb#1

Po przybyciu do Józefosławia zostaliśmy podzieleni na czteroosobowe grupy, a do każdej z nich został przydzielony koordynator. Na tym szkoleniu te zaszczytne funkcje pełnili nasi członkowie ze studiów magisterskich: Ania Jachimowicz, Zosia Przetakiewicz, Rafał Świątek i Hubert Horynek.

Pierwszym etapem naszej pracy była analiza obszaru opracowania na podstawie różnych czynników. Wieczorem przyszła kolej na prezentację jej wyników. Ale jak się później okazało, najbardziej wytężona praca miała nadejść dopiero w sobotę. Pierwszą część dnia każda z grup spędziła na stworzeniu koncepcji zagospodarowania, szkicując, używając gumki, to znów szkicując, aż do momentu, gdy efekty naszej pracy przenieśliśmy do programu AutoCad. Następnie stworzyliśmy wizualizację 3D naszego projektu zagospodarowania, wykorzystując program SketchUp, z którego mamy też okazję korzystać na niektórych przedmiotach w trakcie naszych studiów. Ten etap wymagał od nas wiele poświęcenia i przede wszystkim czasu. Wielu z nas w trakcie pracy zastał piękny wschód słońca nad Józefosławiem. Niedzielny poranek poświęciliśmy na ostateczne dokończenie naszych projektów. A w południe przyszedł czas na prezentację efektów naszej pracy. Do Józefosławia zaprosiliśmy konsultanta ds. urbanistycznych naszego Koła, Pana dr. inż. arch. Wojciecha Bartoszczuka, który patrząc na nasze prace doświadczonym okiem architekta, udzielał wskazówek i dzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Szkolenie#urb#2

Dzięki tym warsztatom zyskaliśmy cenne doświadczenie, udoskonaliliśmy nasze umiejętności korzystania z programów AutoCad i SketchUp, ale również spędziliśmy udany weekend w miłym towarzystwie.