Konferencja AESOP 2015

W dniach 13-16 lipca 2015 roku delegacja KNGP uczestniczyła w konferencji Association of European Schools of Planning w stolicy Czech – Pradze. Tematem przewodnim konferencji była rozmyta odpowiedzialność w planowaniu przestrzennym. Specjaliści z całego świata przez 4 dni przedstawiali problemy planowania przestrzennego z ich krajów, a w dyskusjach po tych prelekcjach starali się skonfrontować różne doświadczenia planistów z innych państw, aby rozwiązać bieżące problemy i jak najefektywniej zagospodarować dany teren.

Tematyka, jak przystało na gospodarkę przestrzenną, była interdyscyplinarna – począwszy od inżynierii lądowej, po infrastrukturę techniczną, transportową, kończąc na problemach społecznych i ekologicznych. Na konferencji wielokrotnie poruszany był temat polskiego planowania przestrzennego, zarówno w sposób pozytywny – jako wschodzącej potęgi, częściej jednak jako kulejącego systemu, który poprzez kwestie polityczno-administracyjne jest bardzo ograniczony.

aesop_1

Nasza działalność została bardzo doceniona przez uczestników konferencji. Niejednokrotnie słyszeliśmy słowa podziwu dla naszej pracy – profesorowie i doktorzy urbanistyki niejednokrotnie byli zaskoczeni, że prowadzimy tak rozbudowane badania naukowe na tak wczesnym etapie edukacji. Zostaliśmy również zaproszeni na studia doktoranckie na Politechnice Czeskiej w Pradze oraz Katholieke Universiteit Leuven w Belgii.

Te cztery intensywne dni wiele nas nauczyły. Mogliśmy porównać systemy planowania przestrzennego wszystkich krajów świata, dzięki czemu będziemy mogli efektywnie wykorzystywać tę wiedzę w Polsce. Każdy, kto poważnie myśli o gospodarce przestrzennej powinien móc wziąć udział w tak świetnie zorganizowanej konferencji!

/Autorem tekstu jest jeden z członków delegacji – Jakub Ambroziewicz/