GISDAY 2015: GIS w Stolicy – Obraz codzienności

W kalendarzu Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej PW znajduje się kilka szczególnych okresów. Jednym z nich jest koniec listopada, kiedy przypada święto geografii i systemów informacji przestrzennej – GISDAY. 20 listopada 2015 roku świętowaliśmy jego kolejną edycję, tym razem odbywającą się pod hasłem „Gis w Stolicy – Obraz codzienności„. Jednakże kolejna nie znaczy taka sama. Tegoroczna edycja była wyjątkowa pod wieloma względami.

Koło Naukowego Gospodarki Przestrzennej PW przewodniczyło organizacji tej konferencji, którą współtworzyliśmy razem z wieloma organizacjami studenckimi z całej Warszawy – Studenckim Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej oraz Kołem Naukowym „Gisowcy” Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Kołem Naukowym Geoinformatyki i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego, Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie, Kołem Naukowym „Geopixel” Wojskowej Akademii Technicznej, a także Stowarzyszeniem Studentów Geodezji i Kartografii PW „Geoida”.

Wydarzenie to gościło w progach Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, dla której rok 2015 jest rokiem szczególnym, ponieważ świętuje ona 100-lecie odnowienia tradycji, a także 95-lecie powstania Wydziału Geodezji i Kartografii.

1

GISDAY 2015 oficjalnie rozpoczęty! /fot. FOCUS

Wyjątkowość wydarzenia polegała również na nietypowej formule. Po oficjalnym rozpoczęciu i przemówieniach Pani prof. dr hab. Aliny Maciejewskiej – dziekan Wydziału Geodezji i Karografii, a także Pana prof. dr. hab. inż. Władysława Wieczorka – prorektora ds. studenckich PW, przyszła pora na występ gościa specjalnego – Pana Władysława Grodeckiego – podróżnika, który odbył ponad 100 wypraw zagranicznych, w tym 3 samotne dookoła świata. Opowiedział on zebranym m.in. o tym, jak, nawet w najdalszych zakątkach świata, znaleźć drogę na podstawie naturalnych systemów informacji geograficznej. Następnie odbyły się trzy sesje referatowe, a w trakcie przerw pomiędzy nimi zorganizowane były konkursy: GeoPolska, 1 z 10 GIS Edition oraz Z obrazka. Jednakże ten, kto myśli, że były to tylko zwykłe, nudne wykłady, jest w głębokim błędzie. Prelegenci przedstawiali codzienne zastosowanie technologii GIS w formie stand-upowej, często wchodząc w interakcje z publicznością. Na scenie przez chwilę przebywał nawet Lord Vader. Po pewnym czasie okazało się jednak, iż niestety nie była to postać dobrze znana fanom Gwiezdnych Wojen, ale profesor Politechniki Warszawskiej, Pan Robert Olszewski, który razem z innym reprezentantem Politechniki, Panią Agnieszką Turek, w bardzo nietypowy sposób opowiadał o tym, jak ważna jest informacja i dobre zarządzanie nią.

1

Lord Vader na Politechnice Warszawskiej!

Wieczorem, po zakończeniu części wykładowej, przyszedł czas na część warsztatową, w trakcie której wszyscy chętni, po uprzednim zapisaniu się, mieli możliwość spróbowania swoich sił w wykorzystaniu oprogramowania GIS.

Bardzo serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy przybyli na naszą konferencję. Dziękujemy wszystkim gościom, prelegentom i wszystkim, którzy współtworzyli tegoroczną edycję GISDAYa, za stworzenie świetnej atmosfery i pokazanie, że GIS jest nie tylko bardzo przydatny w codziennym życiu, ale potrafi być również bardzo ciekawy.