Podsumowanie roku 2015 wg KNGP

Dziś 31 grudnia – ostatni dzień 2015 roku. Nadszedł więc czas, aby, zanim wszyscy udamy się na sylwestrową zabawę, podsumować wszystko to, co działo się przez ostatnie 12 miesięcy. Zapraszamy zatem w małą podróż w czasie razem z KNGP, aby przypomnieć sobie, jak wyglądał ten rok w naszym wykonaniu!

STYCZEŃ

 1. Warsztaty REVIT 2015 – warsztaty były prowadzone przez doktoranta Wydziału Geodezji i Kartografii PW – mgr inż. Andrzeja Borkowskiego, a ich celem było przybliżenie jego uczestnikom działania programu i możliwości jego zastosowania w planowaniu przestrzennym.
 2. Spotkanie z HERE Community Poland – spotkanie zorganizowaliśmy razem ze Stowarzyszeniem „GEOIDA”. Zebrani mieli możliwość zapoznania się z działalnością firmy oraz bogatą ofertą praktyk, a także obejrzenia samochodu wyposażonego w nowoczesny skaner.
 3. Obrona Grantu Rektorskiego 2014 - był to wyjątkowy grant, ponieważ po raz pierwszy w naszej historii był on efektem pracy trzech kół naukowych: Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej, Koła Naukowego Geodezji i Kartografii Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Studenckiego Koła Naukowego Energetyki Niekonwencjonalnej Politechniki Warszawskiej. Jego tematem było „Zastosowanie technologii GIS do wyznaczania potencjalnych lokalizacji inwestycji fotowoltaicznych”.

LUTY

 1. I spotkanie w semestrze letnim – kandydaci oraz członkowie mogli dowiedzieć się na nim o planowanych wydarzeniach, jakie czekały na nich w semestrze letnim.
 2. Szkolenie urbanistyczne w Józefosławiu - w ostatni weekend lutego członkowie i kandydaci spotkali się w Józefosławiu, a efektem ich pracy było kilka projektów zagospodarowania przestrzennego fragmentu warszawskiej Woli.

MARZEC

 1. Szkolenie z oprogramowania OPEN SOURCE – kolejne spotkanie z doktorantem Wydziału Geodezji i Kartografii PW, mgr inż. Andrzejem Borkowskim. Tym razem dotyczyło oprogramowania Open Source. Uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się z darmowymi alternatywami dla AutoCada i ArcGisa.
 2. Spotkanie KNGP - kandydaci i członkowie zebrali się, aby podyskutować o nadchodzących wydarzeniach i projektach.
 3. Drzwi Otwarte PW 2015 - członkowie KNGP PW uczestniczyli w Drzwiach Otwartych PW, gdzie na stoisku Wydziału Geodezji i Kartografii zachęcali potencjalnych kandydatów do studiowania na naszym wydziale. Była to też świetna okazja to opowiedzenia im o działalności naszego Koła i zaproszenie ich również do wstąpienia w nasze szeregi.

KWIECIEŃ

 1. Gra miejska „Walka o przestrzeń” – w drugą sobotę kwietnia członkowie KNGP zorganizowali grę miejską na warszawskim Ujazdowie, w której drużyny wcieliły się w żądnych przygód urbanistów, którzy mieli zmienić oblicze tej części Warszawy, bądź wręcz przeciwnie, podkreślić jej unikalność. Na zawodników czekały przeróżne zadania, które wymagały od nich sprawności nie tylko intelektualnej, ale także ruchowej!
 2. Konferencje we Wrocławiu – kilkunastu członków KNGP udało się do Wrocławia, aby wziąć udział w dwóch konferencjach, jednej na Uniwersytecie Ekonomicznym i drugiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

MAJ

 1. Ogólnopolska Konferencja Naukowa ,,Planuj, twórz, zarządzaj. GIS w gospodarce przestrzennej” – konferencja zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej  SGGW w ramach akcji „TrzyMAJ z Gospodarką Przestrzenną”.
 2. Spotkanie z pracodawcą – CBRE - na zorganizowanym przez KNGP spotkaniu zgromadzeni mogli dowiedzieć się o działalności firmy i karierze w branży nieruchomości.
 3. Spotkanie na temat partnerstwa publiczno – prywatnego – kolejne wydarzenie w ramach akcji „TrzyMAJ z Gospodarką Przestrzenną”, tym razem zorganizowane przez Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej „Spatium” UW. Wykład miał na celu przybliżenie słuchaczom istoty tej formy realizacji usług publicznych, jak również szans i zagrożeń, jakie temu towarzyszą.
 4. Warsztaty urbanistyczne „Jasne granice – czytelne ulice” – ostatnie wydarzenie w ramach inicjatywy „TrzyMAJ z Gospodarką Przestrzenną” zorganizowane przez Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej PW. Celem warsztatów było stworzenie koncepcji zagospodarowania przestrzennego fragmentu dzielnicy Bemowo.
 5. Walne zebranie KNGP - członkowie Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej PW zebrali się, aby przedyskutować kształt nowo powstałego regulaminu, a następnie przystąpić do głosowania nad jego przyjęciem.
 6. GeoPiknik 2015 – koniec maja upłynął pod znakiem GeoPikniku, corocznego wydarzenia plenerowego, współorganizowanego przez jednostki działające na Wydziale Geodezji i Kartografii: Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej, Stowarzyszenie „GEOIDA” oraz Wydziałową Radę Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej.

CZERWIEC

 1. Otrzymaliśmy GRANT 2015! - początek czerwca rozpoczął się bardzo pozytywną wiadomością, że Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej PW zdobyło grant rektorski na 2015 rok.
 2. Rozdanie dyplomów inżynierskich – absolwenci Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej otrzymali dyplomy inżynierskie. Wśród nich było wielu członków Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej, w związku z tym nie mogło nas tam zabraknąć!

LIPIEC

 1. Konferencja AESOP 2015 – delegacja KNGP uczestniczyła w konferencji Association of European Schools of Planning w stolicy Czech – Pradze. Tematem przewodnim konferencji była rozmyta odpowiedzialność w planowaniu przestrzennym.

SIERPIEŃ

Oczywiście wakacje! Każdy szanujący się student powinien mieć czas na zregenerowanie swoich baterii, aby być w pełni sił w nowym roku akademickim!

WRZESIEŃ

 1. Festiwal Nauki 2015 – członkowie Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej ponownie włączyli się w organizację Festiwalu Nauki na Politechnice Warszawskiej.

PAŹDZIERNIK

 1. Konferencja naukowa „Gospodarka Przestrzenna w naukach technicznych” - zebrani mogli usłyszeć zarówno przedstawicieli wielu polskich uczelni, na których kształci się studentów na kierunku Gospodarka Przestrzenna, ale również absolwentów czy aktualnych studentów, oczywiście związanych z Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej PW.
 2. „A po KONIKu chodziliśmy na spotkanie dla kandydatów…” – mamy nadzieję, że wielu tegorocznych kandydatów do KNGP będzie mogło tak wspominać swoje studenckie czasy. Po zakończonych Targach Kół Naukowych i Organizacji Studenckich „KONIK” 2015 zorganizowaliśmy spotkanie dla kandydatów.

LISTOPAD

 1. Spotkanie z pracodawcą – Freedom Nieruchomości - zebrani mieli okazję zapoznać się z działalnością firmy, a także dowiedzieć się m.in. jak wygląda praca brokera nieruchomości.
 2. Warsztaty z urbanistyki i teledetekcji dla dzieci - uczniowie szkoły podstawowej z Wilanowa mieli okazję zapoznać się m.in. z podstawami procesu powstawania fotografii czy przykładami obiektów współcześnie poszukiwanych przez człowieka z wykorzystaniem technik teledetekcyjnych – złożami złota, cennymi roślinami oraz obiektami archeologicznymi.
 3. GISDAY 2015: GIS w Stolicy – Obraz codzienności – coroczne święto GISa, w tym roku zorganizowane w progach Politechniki Warszawskiej pod przewodnictwem Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej.
 4. Wybory do zarządu KNGP 2015 - członkowie Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej PW zebrali się w nowym gmachu Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, aby wybrać nowy zarząd Koła na kadencję 2015/2016.

GRUDZIEŃ

 1. Spotkanie dyskusyjne „Przestrzeń miasta a zdrowie” - spotkanie zorganizowane w ramach grantu rektorskiego „Określenie czynników środowiskowych i urbanistycznych wpływających na stan zdrowia mieszkańców miasta st. Warszawy. Utworzenie rankingu warszawskich dzielnic”.
 2. Wyjazd integracyjny do Torunia – kandydaci i członkowie Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej PW udali się na wyjazd integracyjny, tym razem do Torunia, który jak co roku odbył się w pierwszy weekend grudnia.
 3. Wigilia GIK 2015 - tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia cała studencka społeczność Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej zebrała się, aby w świątecznej atmosferze podzielić się opłatkiem, złożyć sobie najserdeczniejsze życzenia, a także pośpiewać kolędy czy spróbować wigilijnych potraw.

I tak oto dotarliśmy wspólnie do końca. Wierzymy, że 2016 rok będzie obfitował w równie niesamowite i pouczające zarazem wydarzenia, jak ten mijający, czego sobie i Wam serdecznie życzymy. Szczęśliwego Nowego Roku!