Warsztaty planistyczne – „Seniorzy i Studenci – razem możemy więcej’’

Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa wraz z Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej zaprasza na warsztaty planistyczne dla studentów i seniorów, które odbędą się w dniach 8 – 10 kwietnia 2016r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Celem warsztatów jest identyfikacja barier architektonicznych i zaproponowanie rozwiązań dla przestrzeni przyjaznej starzeniu się. Hasło warsztatów brzmi: „razem możemy więcej”.  Podkreśla ono pozostałe cele tej inicjatywy: uwrażliwienia młodych na potrzeby starszych i integrację międzypokoleniową. Studenci uzyskają unikalną szansę poznania sposobu postrzegania przestrzeni przez osoby starsze.

Populacja Polski gwałtownie się starzeje. Ludność w wieku 65+ stanowi obecnie 15% ogółu, ale w roku 2050 udział ten przekroczy 30%. Seniorzy będą stanowili wtedy aż 1/3 społeczeństwa (11 milionów). Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na opiekę oraz ograniczyć wydatki służby zdrowia i opieki społecznej należy szukać rozwiązań, które pozwolą nam żyć dłużej w zdrowiu, aktywnie i niezależnie.

W krajach zachodnich promowane są miejscowości przyjazne starzeniu się, gdzie przestrzeń publiczna, transport, mieszkalnictwo oraz lokalne usługi są tworzone z myślą o potrzebach wszystkich pokoleń, sprzyjając wzmacnianiu solidarności i współpracy międzypokoleniowej. Idea naszych warsztatów powstała bazując na tych doświadczeniach.

W ramach wydarzenia uczestnicy w grupach kilkuosobowych:

  • Przeprowadzą podczas spaceru inwentaryzację opracowywanego terenu i po zapoznaniu się z jego problemami skonsultują wnioski.
  • Wykonają projekt zagospodarowania terenu zgodnie z potrzebami wszystkich użytkowników przestrzeni i zasadami projektowania uniwersalnego. Projekt będzie wykonany w programie AutoCAD.
  • Uzyskają merytoryczną opinię i pomoc ze strony opiekunów oraz komisji eksperckiej.
  • Przedstawią swoje prace komisji eksperckiej, która w drodze konkursu wyłoni i nagrodzi najlepsze projekty.

Przewidziane są następujące warianty cenowe warsztatów:

  • opcja podstawowa70 zł (2 x obiad, przerwy kawowe i kanapkowe, udział w warsztatach, materiały warsztatowe, wydruki projektów, nagrody) – nocleg we własnym zakresie
  • opcja z dodatkowym noclegiem175 zł (zapewnienia opcji podstawowej + dodatkowo dwa noclegi w hostelu: 8 – 10 kwietnia)

FORMULARZ REJESTRACYJNY:

REGULAMIN WARSZTATÓW dla studentów

Aby być na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi informacjami, zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniem na Facebooku.

Patron honorowy warsztatów planistycznych – „Seniorzy i Studenci – razem możemy więcej’’

12957342_1094149197272856_432484444_n

Patroni warsztatów planistycznych – „Seniorzy i Studenci – razem możemy więcej’’

instyt_pat12408343_1060351823985927_1691281966_n tvpwLogo urbnews.pl

 

architekcipl

Partnerzy warsztatów planistycznych – „Seniorzy i Studenci – razem możemy więcej’’

audiobookatlantic teatrdram zaczyn_patsalad AUTOPORTRETARCHITREND_LOGO groole