AKCJA KREACJA 2016 – Na skrzyżowaniu potrzeb

W miniony weekend, 3-5 czerwca Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej PW zorganizowało konferencję i warsztaty urbanistyczne, powracając do formuły tego ogólnopolskiego wydarzenia po kilku latach przerwy. Poruszaliśmy problematykę relacji funkcji technicznej i kulturowej przestrzeni ulicznych w miastach i zastanawialiśmy się nad możliwymi rozwiązaniami urbanistycznymi w tym zakresie.

konf_1

W piątek, 3 czerwca, odbyła się konferencja. Zaprezentowali się na niej:

• Prof. nzw. dr hab. Andrzej Zalewski, Wydział Architektury PW
    „Uspokojenie ruchu jako forma kształtowania przestrzeni miejskich”
  • Dr inż. arch. Wojciech Bartoszczuk, Wydział Geodezji i Kartografii PW
    „Uwarunkowania planistyczne w kształtowaniu przestrzeni ulicznych miast”
  • Dr hab. Michał Kruczyk, Wydział Geodezji i Kartografii PW
    „ Ulice a miejska wyspa ciepła i inne skutki środowiskowe”
  • Mgr inż. Agnieszka Rogala, Transeko
    „Poradnik organizacji przestrzeni ulic w obszarach miejskich”
  • Mgr inż. arch. Radosław Gajda, Architecture is a good idea
    “Ulica handlowa we współczesnym mieście”
  • Dr Maria Środoń, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW, Stowarzyszenie Ochociane
    „Partycypacyjne planowanie przestrzeni publicznych na przykładzie dzielnicy Ochota w Warszawie”
  • Katarzyna Goch, członek KNGP
    „ Narzędzia polityki transportowej do zmiany zachowań komunikacyjnych mieszkańców miast”
  • Hubert Barański, prezes Fundacji Fenomen
    „ woonerf.dlaŁodzi.info”

konf_2

Konferencja przykuła uwagę nie tylko uczestników warsztatów, ale także pracowników i studentów Wydziału Geodezji i Kartografii oraz Wydziału Architektury PW. Ci ,którzy kolejnego dnia mieli stanąć do zadania konkursowego, mogli czerpać inspiracje z różnorodnych i bardzo interesujących prezentacji.

Wieczorem przyszedł czas na podział na grupy projektowe, zapoznanie się z zadaniem konkursowym i inwentaryzację w terenie. Organizatorzy w porozumieniu z Komisją Ekspercką zaproponowali uczestnikom temat zagospodarowania przestrzeni w otoczeniu ulicy Emilii Plater w Warszawie.

Kolejny dzień można scharakteryzować krótko – walka z czasem. Największą trudnością nie był bowiem skomplikowany temat zadania, czy też wygórowane wymagania Komisji Eksperckiej, a czas przewidziany na realizację projektu. Nie było jednak większych powodów do obaw. Tak jak podsumował ten dzień dr Bartoszczuk z Komisji Eksperckiej – zamiast robić projekt cały semestr, można poświęcić na niego dosłownie jeden weekend”. I rzeczywiście się udało!

Niedzielne przedpołudnie 5 czerwca to nie tylko gorąca i słoneczna pogoda. Gorąco było także z powodu emocji, jakie przyniosło rozstrzygnięcie konkursu. Wszystkie prace były na niezwykle wysokim poziomie. Trudny orzech do zgryzienia miała Komisja Ekspercka w składzie:

• dr inż. arch. Wojciech Bartoszczuk
  • dr inż. arch. Agnieszka Cieśla
  • mgr Judyta Wesołowska

Trzy z siedmiu zespołów mogły tego dnia czuć wyjątkową satysfakcję, a jeden z nich szczególnie! Podium prezentuje się następująco:

miejsce_1

Miejsce 1

1 miejsce: Agata Malengiewicz, Emilia Markiewicz, Joanna Sikorska oraz Karolina Kubajek pod opieką Adama Wałpuskiego

miejsce_2

Miejsce 2

2 miejsce: Ewa Śpiewak, Marcin Żebrowski, Klaudia Łosiewska oraz Jakub Kaczorowski pod opieką Michała Wasiluka

miejsce_3

Miejsce 3

3 miejsce: Maciej Górz, Natalia Bałdyga, Michalina Grodzka oraz Krzysztof Markiewicz pod opieką Adama Potapowicza

białe

Co więcej, nagroda dodatkowa za grę miejską i głosowanie wśród uczestników przypadła także grupie Adama Wałpuskiego! Serdecznie gratulujemy nagrodzonym, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w wydarzeniu. Mamy nadzieję, że spotkamy się wkrótce!

[Autorem relacji jest organizator wydarzenia – SZYMON OCHOTA]