IV edycja „Forum Przestrzenie Miejskie”

15 marca 2017 roku w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa – IV Forum Przestrzenie Miejskie. Tematem tegorocznej odsłony było „Miasto w Europie XXI wieku: wyzwania, oczekiwania, zagrożenia, potrzeby”.

jpm1

Jan Gehl na IV Forum Przestrzenie Miejskie

Cała konferencja podzielona została na 3 sesje tematyczne. Podczas pierwszej z nich rozmawiano o dworcach kolejowych w miastach w XXI wieku. Poruszono zagadnienia związane z dworcem kolejowym, jako miejscem o znaczeniu społecznym, z tworzeniem zintegrowanych węzłów przesiadkowych w pobliżu dworców oraz z integracją dworców z rowerami publicznymi. Drugą częścią konferencji był wykład gościa specjalnego, duńskiego architekta i urbanisty, profesora Szkoły Architektury Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk – Jana Gehla. Jest on uznawany za jednego z najważniejszych ekspertów w dziedzinie urbanistyki na świecie. Znany jest z planowania miast w taki sposób, aby były one przyjazne człowiekowi. Wystąpienie urbanisty na konferencji w Gdańsku dotyczyło właśnie kształtowania miast przyjaznych dla ludzi w XXI wieku.

jpm2

IV Forum Przestrzenie Miejskie

Trzecia sesja tematyczna dotyczyła tematyki ,,Miasta użytecznego w XXI wieku”. W tej części przedstawione zostały ciekawe prezentacje dotyczące m.in. smogu, możliwości fitoremediacji w miastach, wdrażania inteligentnych technologii w miastach czy kształtowania przestrzeni przyjaznej dla osób starszych. Po wszystkich sesja23ch odbyło się dodatkowo spotkanie otwarte z prof. Janem Gehlem zorganizowane przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto. Konferencja IV Forum Przestrzenie Miejskie była ciekawym doświadczeniem i dała możliwość do wymiany poglądów między różnymi środowiskami, które mają wpływ na kształtowanie przestrzeni w miastach.

[AUTORKĄ ARTYKUŁU JEST PAULINA GŁĄBIKOWSKA]

jpm3

Autorka artykułu :)