Krakowska Ogólnopolska Konferencja Naukowa Transportu „KOKONAT”

Sesja posterowa

W dniach 20-21 kwietnia 2017 roku odbyła się IV edycja Krakowskiej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Transportu „KOKONAT” organizowanej przez Zakład Systemów Komunikacyjnych Politechniki Krakowskiej. Podczas konferencji, zrzeszającej zarówno młodych transportowców, jak i urbanistów zaprezentowało się 44 prelegentów reprezentujących 13 uczelni z 9 miast Polski i Ukrainy.

Konferencja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a w tym roku w sesji otwarcia mogliśmy posłuchać między innymi Radosława Włoszka, prezesa Zarządu Kraków Airport który omówił rozbudowę lotniska i jej wpływ na okolicę, oraz Pawła Chałupczaka ze stowarzyszenia Metropolia Krakowska który szeroko opowiedział o tym, co w metropolii krakowskiej robi się dla jej integracji, pamiętając o warunkach ekonomicznych, jakości powietrza i o różnych metodach popularyzacji transportu zbiorowego.

Sesja posterowa

W kolejnych sesjach już prowadzonych przez studentów można było posłuchać o ideach car-sharingu, rowerach miejskich, transporcie ponad gabarytowych ładunków, o koncepcjach tworzenia nowych linii tramwajowych i zastosowaniu kolei aglomeracyjnych, a także o tym, co można robić, aby polepszyć sytuację bezpieczeństwa zmotoryzowanych i pieszych na drogach oraz jak można wyeliminować wypadki na przejazdach kolejowych. Po zakończeniu sesji uczestnicy konferencji wzięli udział w grze miejskiej Transportowa Rzeczpospolita Ludowa, gdzie każdy mógł poczuć się jak w czasach robotniczej Nowej Huty.

Drugiego dnia studenci przedstawiali swoje badania w zakresie transportu zbiorowego i indywidualnego, przedstawiając między innymi prezentacje o reorganizacji ruchu na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej, analizach dostępności transportu publicznego w Gdańsku czy zagospodarowaniu obszaru przy kinie Kijów w Krakowie.

Jedną z sesji stanowiła sesja Pecha Kucha w której uczestnicy muszą przedstawić swoje pomysły na 20 slajdach po 20 sekund każdy – oprócz wizji Żywych Ulic, miast bez samochodów i prezentacji o tym, jak kreować duszę miasta przez jego historię i symbole z prezentacją wystąpił sympatyk Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Jakub Kaczorowski, który pokazał że biorąc pod uwagę zagospodarowanie i powiązania komunikacyjne na obecnych liniach kolejowych na praskiej części Warszawy są miejsca gdzie warto utworzyć nowe przystanki kolejowe: Wiśniewo, Bródno i Stalowa II. Za wystąpienie to Kuba dostał nagrodę publiczności która nagrodziła go najgłośniejszymi brawami (87,8 dB), a także nagrodę specjalną od Sekretarza Naukowego konferencji dr. inż. Tomasza Kulpy za najlepszą prezentację Pecha Kucha.

[AUTOREM RELACJI JEST JAKUB KACZOROWSKI]

Wystąpienie Kuby

Pytania i odpowiedzi do prezentacji

Nagroda publiczności oraz nagroda za najlepszą prezentację Pecha Kucha dla Jakuba Kaczorowskiego!