GIS Day 2017 – GIS w Stolicy: na ratunek

GIS Day jest cyklicznym światowym popularnonaukowym wydarzeniem promującym geografię oraz systemy informacji przestrzennej. Impreza zadebiutowała w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych i z każdym rokiem rozszerzała swoje horyzonty. Pierwsza edycja warszawskiego GIS Daya pod nazwą ‘GIS w Stolicy’ odbyła się w roku 2012.

Prelekcja wprowadzająca

Prelekcja wprowadzająca

24 listopada 2017 roku w Szkole Głównej Służby Pożarniczej odbyły się obchody warszawskiej edycji popularnonaukowego święta Systemów Informacji Geograficznej – GIS w Stolicy. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji brzmiało „GIS na ratunek”. Jednym z jego głównych organizatorów było Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej.

Tegoroczny GIS Day był kolejną edycja imprezy, podczas której na uczestników czekało wiele interesujących i atrakcyjnych przedsięwzięć. Podstawowym celem konferencji było pokazanie narzędzi i sposobów wykorzystania systemów informacji geograficznej (GIS), które są nieodłączną częścią współczesnego świata i życia codziennego każdego z nas. Organizacja wydarzenia GIS Day ma za zadanie promocję systemów informacji przestrzennej, płynących z nich korzyści i zastosowań w codziennym użytkowaniu. Systemy te wykorzystywane są również do kształtowania środowiska i jego bezpieczeństwa. W programie znalazły się liczne wystąpienia ciekawych gości, którzy mówili o tym jak GIS wykorzystywany jest w ratowaniu mienia i życia ludzkiego, a także w wielu różnych dziedzinach nauki.

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród

W pierwszym panelu, poświęconym służbom państwowym mogliśmy dowiedzieć się o wykorzystaniu GIS w Państwowej Straży Pożarnej, o tym, jak systemy informacji przestrzennej można wykorzystywać do przewidywania trąb powietrznych oraz o powstaniu geoportalu otwartych danych przestrzennego Polska E-mapa.

Drugi panel dotyczący infrastruktury zawierał prelekcje na temat wykorzystania GIS w przypadku susz i powodzi, mogliśmy dowiedzieć się też jak powstają mapy cyfrowe na potrzeby nawigacji samochodowej i rozwiązań flotowych oraz na jakie analizy przestrzenne pozwalają systemy GIS.

23847519_1386983114756934_7596045543119952936_o

Pokaz jednostki ratowniczo-gaśniczej

Ostatni panel nosił nazwę Gospodarka i znalazł się w nim wykład dr. inż. Krzysztofa Bakuły z Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej PW dotyczący systemu monitoringu wałów przeciwpowodziowych wykorzystującego technologię GIS”, a także wykład o wykorzystaniu GIS przy klęskach żywiołowych w lasach. Panel zamknął swoim wykładem absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej Maksymilian Foltyn, który opowiedział o tym, jak połączyć GIS, drony, fotogrametrię oraz machine learning z doradztwem strategicznym.

Oprócz paneli można było wziąć udział w kilku konkursach z nagrodami (najcenniejszą z nich był kurs na operatora drona) oraz pokazach towarzyszących – pokazie jednostki ratowniczo-gaśniczej, pokazie „Bezpieczny Dom” czy w multimedialnym treningu decyzyjnego „Woda”, w których chętnie brali udział zaproszeni na wydarzenie uczniowie i nauczyciele gimnazjów, liceów i techników z całej Polski.

Zwieńczeniem wydarzenia były warsztaty z oprogramowania ArcGIS Online poprowadzone przez firmę ESRI, w których wzięli udział także członkowie Koła. Uczestnicy warsztatów mogli się dowiedzieć jak w chmurze tworzyć ogólnodostępne mapy i analizy przestrzenne.

Zajęcia prowadzone przez Kasię Goch

Zajęcia prowadzone przez Kasię Goch

Oprócz tego w czasie wydarzenia zajęcia dla szkół średnich poprowadziła Prezes Koła, Katarzyna Goch. Tytuł jej prelekcji brzmiał „Jak modelować mobilność? Skąd brać potrzebne dane? I czy warto być naukowcem?” Cieszyła się ona sporym zainteresowaniem młodszych kolegów.

Koordynatorem wydarzenia z ramienia KNGP PW był Adam Urbański, któremu bardzo dziękujemy, podobnie jak wszystkim osobom zaangażowanym w organizację GIS Day 2017. Do zobaczenia za rok!

Film podsumowujący tegoroczne wydarzenie można obejrzeć pod tym linkiem.