Skołowany Weekend: Jak powstaje miasto?

8 kwietnia br., równolegle z Drzwiami Otwartymi Politechniki Warszawskiej, członkowie Koła Marta Zabost i Kuba Kaczorowski mieli okazję przeprowadzić warsztaty w ramach VI Festiwalu Nauki „Skołowany Weekend”, który odbył się w gmachu Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Warsztaty nosiły nazwę „Jak powstaje miasto?” i cieszyły się sporym zainteresowaniem, także najmłodszych. Najpierw została przeprowadzona prezentacja na temat ewolucji miast na przestrzeni wieków, a następnie wskazano, jak obecnie planowane są miasta. Kolejną częścią warsztatów były działania przy makiecie, gdzie uczestnicy mogli spróbować swoich sił w zaplanowaniu fragmentu miasta, przy makiecie wywiązała się także ciekawa dyskusja na temat obecnego planowania i tego, jaki wpływ mogą na nie wywierać mieszkańcy miast.

W trakcie warsztatów ze strony jednego z uczestników padła propozycja przeprowadzenia warsztatów lub wykładów dla mieszkańców na ten temat, bowiem jego zdaniem ci nie mają w ogóle wiedzy planistycznej i nie wiedzą jak mogą się angażować w zmiany w mieście. W wyniku dyskusji na spotkaniu uznaliśmy, że najsensowniejszą opcją jest zorganizowanie spotkania w ośrodku kultury jednej z rozwijających się dzielnic, jednocześnie angażując lokalne stowarzyszenia i Młodzieżową Radę Dzielnicy. Działania takie będą podejmowane w przyszłym semestrze.

Galeria zdjęć z warsztatów:

Plakat "Skołowanego Weekendu"