Koło w Poznaniu: Dni Planisty 2018

Sezon konferencyjny czas zacząć! W dniach 19-20 kwietnia w Poznaniu z ramienia Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Adama Mickiewicza odbyła się konferencja i warsztaty Dni Planisty 2018. Mieliśmy okazję wybrać się na nie w składzie: Ewelina Jasik, Kuba Kaczorowski, Sylwia Kuran, Michał Kozłowski, Marcin Pinkosz, Marta Zabost.

posen3 Pierwszego dnia odbyła się konferencja studencka, na której poruszono liczne tematy. W pierwszym panelu mogliśmy posłuchać o tym, jaka jest percepcja ładu przestrzennego Starego Miasta w Toruniu, jak można wykorzystywać big data w miastach oraz w strefach płatnego parkowania, jak działa ekonomia współdzielenia oraz jak Hala Koszyki wpływa na otoczenie.

W trakcie przerwy kawowej przeprowadzono sesję posterową – wystawiono wielkoformatowe plakaty z badaniami przeprowadzonymi przez studentów, można było też zadawać pytania ich twórców. Postery dotyczyły bikesharingu, rewitalizacji przestrzeni publicznych, zaangażowania mieszkańców małych miast w kulturę oraz wyzwań przestrzeni w obszarach turystycznych.

Po przerwie miał miejsce drugi panel, w którym poruszono tematykę ogrodów społecznych: na świecie oraz w Lublinie, Farmy Dobrej Woli (referat Kuby Kaczorowskiego) oraz urbexu, czyli miejskiej eksploracji miejsc opuszczonych. Ostatni panel miał miejsce po przerwie obiadowej i mogliśmy na nim posłuchać o socjologicznych aspektach partycypacji, partycypacji dzieci, uchwale reklamowej, budżecie obywatelskim Poznania oraz społecznym wytwarzaniu przestrzeni publicznej.

Po pierwszym dniu wydarzenia udało nam się zwiedzić poznańskie Stare Miasto, odwiedziliśmy także park Stare Koryto Warty, który bardzo przypadł nam do gustu. Później mieliśmy okazję poznać bliżej uczestników konferencji na wspólnej integracji.

posen1Drugi dzień wydarzenia to warsztaty pod tytułem „Poznań Główny – dworzec spójny?”. Zostaliśmy podzieleni na zespoły w którym każda osoba otrzymała swoją nową rolę – m.in. radnego, dewelopera czy członka spółdzielni mieszkaniowej. Wspólnie musieliśmy opracować koncepcję nowego zagospodarowania okolic dworca. Nie było to łatwe zadanie, bowiem wszyscy uczestnicy mocno wczuli się w nowe role i nie pozwalali na niekorzystne dla nich zmiany. Po warsztatach przyszedł czas na prezentacje pomysłów i tak zakończyły się Dni Planisty 2018.

warsztaty