Urodzinowe kino z KNGP

W środowy wieczór 21. maja 2014 roku grupa blisko dwudziestu kołowych miłośników kina udała się na film POWSTANIE WARSZAWSKIE – pierwszy na świecie dramat wojenny, zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Powstanie widzimy z perspektywy dwóch młodych reporterów – świadków powstańczych walk.

Wielu z nas wydaje się, że wiemy o Powstaniu już wszystko. Kolejne fabularne filmy sławiące odwagę i męstwo Powstańców powoli przestają już oddziaływać na wyobraźnię współczesnego Polaka, niektórych nawet męczą. Jednak ten film pokazuje Powstanie Warszawskie w zupełnie nowej formie. Oglądając go mamy świadomość, że postacie poruszające się po ekranie to nie aktorzy, lecz ludzie tacy jak my, często pełni obaw, ale także chęci normalnego życia, nie zawsze powstańczy herosi.

Jako przyszli planiści przestrzeni powinniśmy być świadomi historii miejsc, których przestrzenią będziemy w przyszłości zarządzać. Obejrzenie tego filmu niewątpliwe tę świadomość w nas pogłębiło.

A wrażenia? Istnieje tylko jedno właściwe słowo, aby opisać nasze wrażenia: wzruszenie. Wzruszenie, bo obraz ten doskonale pokazuje wielką tragedię tego miasta: zarówno w sensie ludzkim, jak i w sensie urbanistycznym czy architektonicznym.

Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze możliwości obejrzenia tego filmu, serdecznie do tego zachęcamy. Jeśli rekomendacje kołowych miłośników kina okażą się niewystarczające, warto zobaczyć oficjalny zwiastun filmu, który znajduje się poniżej.