Karta Warszawska – podsumowanie

W dniach 30-31 maja w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej odbyły się studenckie warsztaty „Karta Warszawska – debata o polskiej gospodarce przestrzennej”, które przyniosły wiele dyskusji, efektów i dobrej atmosfery – dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom – z Warszawy, Wrocławia, Poznania i okolic oraz Zielonej Góry, za obecność!

Dwudniowe zmagania ze stanem polskiej gospodarki przestrzennej rozpoczęliśmy od sesji otwarcia, poprowadzonej przez inż. Jana Cholewińskiego, która zaczęła się wystąpieniem prof. dr hab. Aliny Maciejewskiej, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii i opiekun Koła.

IMG_1279

IMG_1277

Następnie czwórka naszych gości-ekspertów przeprowadziła prelekcje wprowadzające uczestników w tematykę, która będzie poruszana w trakcie warsztatów. Jako pierwszy wystąpił prof. dr hab. inż. arch. Jan Maciej Chmielewski, autor książki „Teoria urbanistyki w gospodarce przestrzennej”, legenda polskiej urbanistyki i jeden z inicjatorów kierunku gospodarka przestrzenna, który przedstawił prezentację pod tytułem „Rola planowania w gospodarce przestrzennej”, gdzie omówił obecną rolę dokumentów planistycznych, ich zalety i wady oraz autorskie propozycje zmian w systemie planistycznym.

IMG_1283 IMG_1295 IMG_1291 IMG_1296

Następnym gościem była dr inż. arch. Agnieszka Cieśla, która przedstawiła prezentację pt. „Wyzwania stojące przed miastami”, gdzie dowiedzieliśmy o wyzwaniach środowiskowych, ekonomicznych, a przede wszystkim społecznych które wynikają ze zmian demograficznych oraz usłyszeliśmy o problemach i rozwiązaniach dla seniorów w miastach, a także o ewolucji i higienie w planowaniu miast

IMG_1305 IMG_1309 IMG_1315 IMG_1320

Kolejna prezentacja pod nazwa „Gospodarka przestrzenna w przyrodzie – przyroda w gospodarce przestrzennej” została wygłoszona przez dr hab. Barbarę Szulczewską ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pani Doktor poruszyła wiele ciekawych wątków dotyczących wpływu gospodarki przestrzennej na przyrodę oraz mechanizmów gospodarki chroniących środowisko, a także wskazała i opisała trzy grzechy główne polskiego planowania: nieuwzględnianie uwarunkowań przyrodniczych w dokumentach planistycznych, chaotyczną i rozporoszoną zabudowę oraz zbyt intensywne zagospodarowanie oraz możliwości przeciwdziałania im.

IMG_1332

IMG_1326IMG_1337

Ostatnie wystąpienie należało do dr. inż. Andrzeja Szymona Borkowskiego, który poruszył techniczny aspekt planowania przestrzennego – wykorzystanie technologii BIM, umożliwiającej interdyscyplinarne modelowanie informacji o budynkach.

IMG_1346

61511039_2147915561980487_5066387806553636864_oPod koniec sesji otwarcia podziękowaliśmy gościom i przeszliśmy do części warsztatowej.

IMG_1297 IMG_1356IMG_1357

Następnie po podziale na zespoły, gdzie każdy zespół dostal przydzielonego moderatora oraz przy każdym temacie odpowiednie materiały do zapoznania się, przez najbliższe pięć godzin – oczywiście z przerwami – debatowano w 7 blokach o 11 tematach (w tym trzech wspólnych):

• Dobra przestrzeń publiczna – To znaczy jaka?
  • Suburbanizacja – propozycje działań dotyczących zatrzymania zjawiska
  • Partycypacja społeczna w Polsce na poziomie lokalnym – propozycje zmian w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
  • Ulica miejscem handlu, transportu czy komunikacji międzyludzkiej?
  • Przyszłość przemysłu w mieście
  • Użytki rolne w granicach miast – zachować czy zabudować?
  • Tendencje w kształtowaniu przestrzeni na obszarach poprzemysłowych – zieleń, zabudowa?
  • Jaka przyszłość dla handlu wielkopowierzchniowego?
  • Rola targowisk miejskich – przeżytek czy ważny element miejskiego folkloru?
  • Ogródki działkowe – ważny element ekologiczny i społeczny czy przeżytek?
  • Zieleń miejska – możliwe rozwiązania w celu poprawy jakości

IMG_1370  IMG_1383 IMG_1403 IMG_1410 IMG_1419 IMG_1422

IMG_1373

Dyskusje przyniosły liczne ciekawe wnioski, a w samych grupach niejednokrotnie powstawały spory, ale finalnie w każdej z nich udało się wypracować konsensus. W międzyczasie zabraliśmy część uczestników na wycieczkę po Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej – pokazaliśmy także pokój naszego Koła.

IMG_1442  IMG_1451

IMG_1453 IMG_1459Drugi dzień rozpoczęliśmy od ostatniego bloku dyskusyjnego, gdzie poruszono tematy: „SUiKZP i strategie Rozwoju miast – zasady korelacji między dokumentami i propozycje zmian” oraz „Decyzje o warunkach zabudowy – Propozycje zmian”. Następnie przystąpiliśmy do dyskusji nad wnioskami z naszej dyskusji.

IMG_1480 IMG_1481 IMG_1477 IMG_1492  IMG_1496 IMG_1502 IMG_1510

Przechodząc punkt po punkcie i temat po temacie, sformułowaliśmy wstępny kształt Karty Warszawskiej – dokumentu, w którym młodzi urbaniści pokazują, w jakim kierunku powinna iść gospodarka przestrzenna.

IMG_1513 IMG_1517 IMG_1535 IMG_1542 IMG_1544 IMG_1551 IMG_1552 IMG_1553 IMG_1554 IMG_1555 IMG_1557 IMG_1565 IMG_1579

Przez kolejne tygodnie, już drogą elektroniczną, będziemy wspólnie wprowadzać poprawki do Karty tak, aby oficjalnie opublikowana mogła służyć wszystkim, którzy chcą poprawy stanu polskiej gospodarki przestrzennej.

Specjalne podziękowania należą się całemu zespołowi organizacyjnemu, a w szczególności inż. Janowi Cholewińskiemu, który był pomysłodawcą wydarzenia i trzymał całość w ryzach. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne wydarzenia!