Na UW o polaryzacji w przestrzeni

19 grudnia 2019 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się organizowana przez Koło Naukowe Miast i Urbanizacji we współpracy z Fundacją Habitat For Humanity Poland Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Dzielnice prestiżowe i slumsy – różnice w przestrzeni miejskiej”, w której wzięli udział nasi przedstawiciele.

Konferencja rozpoczęła się przemówieniami Wiceprezesa KNMiU UW Daniela Dylewskiego, Opiekuna Koła dr. hab. Waldemara Wilka oraz przedstawicielki Fundacji Habitat for Humanity Poland. Następnie rozpoczęły się równoległe panele referatowe Ia i Ib.

W panelu Ia poruszone zostały tematy nierówności w mieście współczesnym, gettoizacji w przestrzeni Gdańska, dzielnic nędzy w Ameryce Łacińskiej, zróżnicowania przestrzeni miejskiej nigeryjskiego Lagos oraz Ursynowa jako potencjalnej dzielnicy prestiżowej.

Równolegle w panelu Ib omawiano kwestie slumsów i turystyki slumsowej w XXI wieku, skrajności społeczno-przestrzennych oglądanych przez pryzmat ostatniego stulecia w Słupsku, specyfiki funkcjonowania ekskluzywnych kurortów alpejskich, brazylijskich fawel i ich zmian po mundialu i olimpiadzie, sytuacji medycznej w slumsach, rumuńskiego Băile Herkulane jako przykładu przemiany z prestiżowego kurortu w miasto upadłe, rozwoju  luksusowych osiedli mieszkalnych w strefie podmiejskiej na przykładzie Łodzi oraz zrównoważonych miast i społeczności w świetle Agendy 2030.

Panel drugi zawierał referaty o dzielnicach reprezentacyjne i skupiskach nędzy w topografii miast Królestwa Kongresowego na przykładzie Radomia, o zrewitalizowanych kamienicach miejskich jako nowym wyznacznik prestiżu, o procesie rozrostu dzielnic ubóstwa oraz o problemie slumsów w Republice Południowej Afryki.

W panelu trzecim omówiono ewolucję przestrzeni Stanów Zjednoczonych na przykładzie Manhattanu, ekonomię slumsów w krajach rozwijających się, kwestię rewitalizacji a gentryfikacji, problem dostępu do wody w dzielnicach biedy w miastach Angoli, kwestie przestrzeni i mieszkalnictwa w Panamie oraz temat powstawania i funkcjonowania slumsów w miastach.

W ostatnim panelu mowa była o dwóch stronach Limy – nowoczesnych dzielnicach i Barriadas – dzielnicach biedy, o samorozrastającym się mieście na przykładzie brazylijskich faweli w Rio de Janeiro, o gwałtownym rozwoju chińskich miast, o gentryfikacji dzielnic postnomadycznych na przykładzie Nantunu i Ułan-Bator, o Bałutach jako XIX-wiecznych slumsach, o Pradze oraz o wpływie wyborów planistycznych polskich miast na kształtowanie się ich zrównoważonego rozwoju urbanistycznego”.

79980193_695854034154555_547162589944086528_o 79744548_694013181005307_5712849164207915008_n