Wizyta studentów w inwestycji HB Reavis – Forest II

06 czerwca siedmioro studentów GP w towarzystwie dr inż. arch. Anny Majewskiej oraz dr inż. arch. Ewy Jareckiej-Bidzińskiej miało przyjemność uczestniczenia w zwiedzaniu inwestycji HB Reavis – Forest II na warszawskiej Woli. Pracownicy spółki przygotowali dla nas prelekcję w formie nowoczesnej prezentacji multimedialnej w showroomie wyświetlanej przez 13 projektorów na 3 ścianach pomieszczenia i podświetlanej makiecie. Zapoznaliśmy się z unikalnością Forest’u w kontekście udogodnień dla użytkowników budynku i terenu oraz certyfikacji.

IMG_20210706_154957

Podczas zwiedzania mieliśmy okazję zobaczyć inwestycję od zaplecza technicznego.  Zajrzeliśmy m.in. do serwerowni, przepompowni wody czy pomieszczenia z generatorem prądu. Na parkingu podziemnym zauważyliśmy ciekawe rozwiązania bezpiecznego poruszania się po garażu z szerokimi przejazdami, zaokrąglonymi słupami czy łagodnymi rampami i bezpiecznym wyjazdem.

IMG_20210706_162510

W hallu głównym znajdowały się czekające na rośliny wielkie donice. Przestrzeń w patio była już przygotowana do nasadzeń. Inwestycja została zaprojektowana w taki sposób aby nie ograniczać dostępu do przestrzeni osobom z zewnątrz. Powstanie tutaj przyjazna przestrzeń dla mieszkańców Woli. Przez teren inwestycji będzie można swobodnie przejść, aby łatwiej dostać się do sąsiedniego Centrum Handlowego Westfield Arkadia. Dla odwiedzających ogólnodostępny jest również taras na 7 piętrze, na którym znajduje się ogród społecznościowy i rozpościera się z niego przepiękny widok na panoramę Warszawy.

IMG_20210706_165056 IMG_20210706_170601

Budynek został zaprojektowany przy użyciu nowoczesnych materiałów m.in. specjalnych szyb ograniczających nagrzewanie się pomieszczeń, a przy tym zapewniających oszczędność energii przy ochładzaniu. Dla użytkowników dostępna będzie zbadana, czysta warszawska kranówka, a do spłukiwania toalet używana będzie szara woda. Budynek posiada zbiorniki na deszczówkę, wyposażony jest również w specjalny parking rowerowy oraz szatnie z prysznicami. O bezpieczeństwo i dostępność dbają inteligentne systemy rozpoznawania twarzy, czy aplikacja mobilna specjalnie zaprojektowana pod tą inwestycję pozwalająca np. na dostęp do konkretnych kondygnacji przez upoważnionych pracowników.

IMG_20210706_164559

Zdobyta podczas wizyty wiedza z pewnością przyczyni się do pogłębienia naszej znajomości (również w praktycznym zastosowaniu) zagadnień ważnych dla rozwoju zrównoważonego budownictwa. Jak również wpływie budynków na zdrowie i samopoczucie ludzi, zrównoważonych miastach oraz gospodarce o obiegu zamkniętym. Niewątpliwie przyczyni się też do podniesienia poziomu naszych prac dyplomowych i lepszego przygotowania do pracy zawodowej w przyszłości.

Mamy nadzieję na dalszą dobrą współpracę z przedstawicielami inwestycji i kolejną wizytę w terminie ukończenia części wysokiej – Forest I