Relacja z Festiwalu Nauki 2014

W ostatni weekend chcieliśmy zaszczepić w starszych i młodszych zainteresowanie urbanistyką, a także rozwiać liczne wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania. W dniach 26 – 28 września 2014 podczas odbywającego się Festiwalu Nauki Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej zorganizowało warsztaty, wycieczki oraz atrakcje dla dzieci.

Urbanistyka w pigułce, czyli jak zbudować miasto idealne?

W piątek i sobotę prelegentki w osobach Edyty Boguckiej oraz Sylwii Kukawskiej opowiadały o genezie i najważniejszych zjawiskach w urbanistyce. Następnie uczestników czekało zadanie. Każda z kilkuosobowych grup miała zaprojektować część miasta stawiając na makiecie budynki, drzewa i wszystko inne, co podpowie wyobraźnia. Na początku mieli wcielić się w rolę chciwego inwestora – budować ściśle, pozostawiając tylko minimalne odległości określone w przepisach. Po dyskusji nad wadami i zaletami takiego planowania poprawiano zagospodarowanie terenu.

Pierwszego dnia uczestnikami byli m.in. uczniowie I LO w Sanoku. Pomysły sypały się jak z rękawa. Powstała dzielnica biznesowa, drapacz chmur, lotnisko, elektrownia atomowa, budynek Biedronki, kino samochodowe, a także wysoki gmach liceum. Następnego dnia gościliśmy zarówno starszych jak i młodszych uczestników. Mamy nadzieję, że udało się rozwiać wszelkie wątpliwości wypływające z codziennej obserwacji zjawisk zachodzących w mieście.

Skąd miasto ma ściany i podłogę?

Prezes i warszawski przewodnik w jednej osobie, Edyta Bogucka, oprowadzała w sobotę chętnych po warszawskiej Starówce objaśniając równocześnie terminy kompozycji urbanistycznej i zwracając uwagę na to, czego przeciętny przechodzień zwykle nie zauważa. Atmosfera była bardzo sympatyczna, a Edyta zebrała szereg komplementów. Dużą grupę uczestników stanowili uczniowie CKU nr 1 przy ul. Noakowskiego. Przewodnik otrzymała również specjalne podziękowanie na piśmie od Pani Wicedyrektor szkoły.

Budowanie miasta. Festiwal Nauki Małego Człowieka.

Nie zabrakło także atrakcji na najmłodszych. W sobotę i niedzielę w auli Fizyki oraz na dziedzińcu dzieci mogły uczestniczyć w rozmaitych doświadczeniach i połknąć bakcyla naukowego. Były terraria z pająkami, wąż, usztywnianie kończyn pluszaków, plansze do złudzeń optycznych, a także wybuchający wulkan z Centrum Nauki Kopernik. My przygotowaliśmy dla najmłodszych quizy związane z Warszawą i miastami Polski – memory, klocki – puzzle, wybrakowane obrazki, a także słynne Kołopoly. Do gier dołączali się rodzice oraz wolontariusze z innych stoisk. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się makieta, na której dzieci pod czujnym okiem studentek budowały miasto marzeń.