Za nami GIS Day 2019!

29 listopada 2019 roku odbyła się dziewiąta edycja wydarzenia GIS Day: GIS w Stolicy. GIS w Stolicy to międzynarodowe święto miłośników i użytkowników Systemów Informacji Geograficznej, które ma na celu promocję GIS, integrację międzyuczelnianą oraz aktywizację organizacji pozarządowych i społecznych.

Wydarzenie, które jest corocznie współorganizowane przez warszawskie uczelnie odbyło się na Politechnice Warszawskiej w Gmachu Centrum Zarządzania Innowacji i Transferem Technologii. W tym roku tematyką warszawskiego GIS Daya było „GIS oczami przyszłości”, a głównymi organizatorami były Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej PW oraz Stowarzyszenie Studentów WGiK PW „Geoida”.

Po uroczystym otwarciu konferencji i powitaniu uczestników przez prodziekana do ds. studenckich dr. hab. inż. Andrzeja Pachutę, prof. PW oraz prorektora ds. studenckich dr. hab. inż. Janusza Walo rozpoczęto pierwszy panel referatowy pod nazwą „Nowości technologiczne„.

DSC_0068DSC_0076Swoje referaty przedstawili w nim dr hab. inż. Robert Olszewski z Wydziału Geodezji i Kartografii PW („Potencjał geoinformacji w epoce Internetu Rzeczy”), Andrzej Jarosz z zespołu GeoAnalytics PwC („Indoor Location – potrzeby i rozwiązania”) oraz mgr inż. Jakub Wabiński z Wojskowej Akademii Technicznej („Sztuczna inteligencja w GIS”).

DSC_0078Opowiedzieli m.in. o nowościach technologicznych na przykładzie Szanghaju, zmianach systemów geoinformacyjnych stosowanych w miastach, możliwościach technologicznych w tworzeniu systemów nawigacyjnych wewnątrz budynków oraz o zastosowaniach sztucznej inteligencji w systemach informacji przestrzennej np. do tworzenia inteligentnych map czy generowania twarzy.

DSC_0099Po pierwszym panelu odbyła się przerwa kawowa, podczas której można było odwiedzić stoiska przedsiębiorstw działających z wykorzystaniem GIS oraz samorządów, a także wziąć udział w licznych konkursach, m.in. prowadzonym przez firmę TAXUS IT.

DSC_0112DSC_0149DSC_0147

DSC_0133W międzyczasie rozpoczęły się warsztaty dla uczniów liceów i techników, które odbyły się w pięciu turach i łącznie trwały aż 7,5 godziny, a prowadzone były przez przedstawicieli Stowarzyszenia „Geoida” („Wykorzystanie oprogramowania StoryMaps do stworzenia prezentacji mapowej”), Uniwersytetu Warszawskiego („Geoportale, informacja przestrzenna dla każdego”), firm TAXUS IT („Inwentaryzacja terenowa przy pomocy aplikacji tMap”) oraz Esri Polska („Praca ze scenariuszami lekcji z wykorzystaniem platformy ArcGIS Online”).

DSC_0087Drugi panel pod nazwą „Smart City” rozpoczął swoim referatem „Splot rozwoju technologii i infrastruktury miasta przyszłości” prof. dr hab. Piotr Werner z Uniwersytetu Warszawskiego. Następnym prelegentem był dr inż. Sebastian Różycki z naszego Wydziału, który opowiadał o „zabawie w miasto”, czyli wykorzystaniu danych przestrzennych w grach Minecraft i Cities: Skylines. Panel zakończył przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Andrzej Perkowski swoim referatem o smart villages, czyli „nowoczesnym rolnictwie na Mazowszu”.

DSC_0181DSC_0185Po drugim panelu nadszedł czas kolejnej przerwy, która nie pełniła jedynie funkcji jak poprzednia przerwa kawowa, bowiem była także przerwą posterową, gdzie o swoich pracach badawczych w formie plakatów naukowych opowiadali studenci z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego.

DSC_0199DSC_0201

DSC_0230Ostatni panel dotyczący środowiska zawierał dwa referaty: „Teledetekcja oczami przyszłości GIS” dr. inż. Łukasza Kwaśnego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz „ArcGIS w Stolicy i okolicy” Filipa Matrasa i Pauliny Gajownik z firmy Esri Polska. Po trzecim panelu nastąpiło zakończenie części konferencyjnej i rozstrzygnięcie konkursów.

DSC_0235DSC_0244Przez następne trzy godziny odbyły się dwa warsztaty poświęcone technologii GIS. Członkowie zespołów GeoAnalytics i Drone Powered Solutions firmy PwC poprowadzili zajęcia z wykorzystania technologii PostgreSQL i PostGIS, a przedstawiciele firmy Globema poprowadzili warsztaty z oprogramowania FME.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w prace nad projektem oraz uczestnikom wydarzenia! Już teraz zapraszamy na GIS w Stolicy za rok, który odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim.

79532336_2604414499641465_970473076284194816_o

Organizatorami wydarzenia byli studenci z jednostek naukowych warszawskich uczelni:

Sponsorami wydarzenia byli PwC, TAXUS IT i Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej. Partnerami GIS w Stolicy był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz firmy ESRI Polska i Globema.

Swoim patronatem honorowym wydarzenie objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, Politechnika Warszawska, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej, Stowarzyszenie Geodetów Polskich i Stowarzyszenie Kartografów Polskich.

Patronami medialnymi wydarzenia byli Urbnews, gisplay.pl, Głos Akademicki, TVPW, Radio Kampus i Radio Aktywne. Dziękujemy także współorganizatorowi wydarzenia, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.